ESM50CFM
ESM50CFM
ESM35CFM
ESM35CFM
Click to enlarge
Previous product
ES32ML
Back to products
Next product
Klauke Cable Cutter 35mm Makita Platform £1,834.78 excl. VAT
Klauke
Klauke Battery Cutting Tool- for CU/AL tree branches 50mm
Available on backorder
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Additional information
  • Shipping & Delivery
Description
  • For cutting copper and aluminium cables (fine-stranded also)
  • Saves time with multiple cuts thanks to innovative opening mechanism
  • All tool data in view thanks to display and i-press® app
Features
  • All data can be easily read via Bluetooth
  • Open head, rotatable
  • Simple and safe: One-button operating concept for controlling all tool functions
  • Effortless working due to balanced centre of gravity
  • LED for work area illumination
  • 2-stage hydraulic system with fast feed and power stroke
  • Simple and safe: Automatic retraction when operation is complete
  • Manual retract stop (MRS) for efficient operations
  • Always ready-to-use thanks to battery charge and service display
Suitable for
  • Cu and Al cables (multi and fine stranded) and armoured cable
Specifications
Cutting Range Max 50mm diameter
Cutting Force 38kN
Cutting Time 8s to 10s (depending on material thickness)
Head Type Cutter open
Battery Voltage 18V
Battery Capacity Makita 1.5Ah, Li-Ion
Weight 3.0kg
Scope of supply
ESM50CFM Battery powered hydraulic cutting tool 50mm dia with Makita battery
RAL1 Makita battery 18 V / 1.5 Ah, Li-Ion
LGL1 Makita quick-charger for 18 V Li-Ion batteries
KK50NG Hard plastic carrying case
Additional information
Brand
Klauke
Shipping & Delivery
For more information please view our Delivery Information.
Related products
SKU: SCSZ20
RATCHET WIRE ROPE CUTTER 20mm
Add to cart
Quick View
Close
Baudat Ratchet Wire Rope Cutter 20mm
Baudat
SKU: SC40
Ratchet Cable Cutter 40mm
Add to cart
Quick View
Close
Baudat Ratchet Cable Cutter 40mm
Baudat
SKU: HL425
Individual hexagonal die set for L series Cu connector 25mm2
SKU: ES2
WIRE ROPE CUTTER 8mm
Baudat Wire Rope Cutter 12mm
SKU: K304K
K304K
Self-setting crimp tool for cable end-sleeves 0.08-16sq mm
SKU: K32
Ratchet Cable Cutter 32mm
Baudat Ratchet Cable Cutter 32mm